Комунальне некомерційне підприємство «Коростенська центральна районна лікарня» Ушомирської сільської ради
Міністерство охорони
здоров'я України
 

У лікуванні раку шийки матки стався найбільший прорив за 20 років. Чому це так важливо для України

Дата: 26.10.2023 09:46
Кількість переглядів: 35

Найбільший за 20 років прорив у лікуванні раку шийки матки: клінічні дослідження підтвердили ефективність нової терапії, пише служба BBC.

Дані клінічних випробувань, представлені на зборах Європейського товариства медиків-онкологів (ESMO), недвозначно вказують на ефективність пропонованої терапії: шанси пацієнтки на одужання зростають більше ніж на третину (35%).

Як розповідає кореспондент ВВС з питань науки Микола Воронін, гроші на дослідження виділила британська благодійна організація Cancer Research UK, представники якої вже охарактеризували результати випробувань словом "remarkable" - тобто "видатними" або "чудовими".

В організації висловили сподівання, що онкологічні клініки в усьому світі якомога швидше візьмуть нову методику на озброєння і почнуть радити пацієнткам ще до опромінення пухлини приймати курс давно відомих препаратів.

За даними ВООЗ, рак шийки матки - одне з найпоширеніших онкологічних захворювань у жінок у світі. Іншими словами, у дуже багатьох пацієнток злоякісна пухлина локалізується саме в цьому місці.

Фото без опису

Україна. Хто в зоні ризику

В Україні рак шийки матки вважається однією із найбільших демографічних і медичних проблем.

За даними Національного канцер-реєстру України, найбільше хворіють на рак шийки матки жінки репродуктивного, працездатного віку.

Статистика свідчить, що рак шийки матки найчастіше виявляють у жінок віком 30-54 роки: серед п’яти найпоширеніших онкологічних захворювань цей вид раку на другому місці після раку грудей. У жінок віком 18-29 років – на четвертому місці.

В інших вікових категорій цей показник значно нижчий.

За даними МОЗ на початок 2022 року, щорічно у чотирьох тисяч українок діагностували рак шийки матки. Півтори тисячі жінок від нього помирали.

Результати досліджень і прогнози

Серед пацієнток зустрічаються жінки різного віку: багато хто з них дізнається про свій діагноз невдовзі після 30-річчя.

І хоча за останні півстоліття ефективність променевої терапії суттєво зросла, після неї майже у третини пацієнток хвороба повертається.

А отже виснажливе лікування (а променева терапія - це фактично спроба вбити пухлину радіацією, завдавши якомога меншої шкоди решті органів пацієнта) доводиться починати заново.

Тепер цю третину можна буде скоротити ще втричі - причому лише за рахунок прийому перед опроміненням кількох недорогих ліків.

"У лікуванні будь-якого раку найголовніший фактор - це час", - нагадав присутнім глава Cancer Research UK Іен Фаукс.

"Дедалі більше даних вказує на те, що і за деяких інших видів онкології, перед тим як використовувати методи лікування на кшталт променевої терапії або хірургічного втручання, корисно додатково пропити курс [ліків], - продовжив Фаукс. - Такий підхід не тільки може істотно скоротити ймовірність повернення раку, а й фактично вже готовий до застосування, оскільки потрібні ліки доступні по всьому світу".

За його словами, організація, яка спонсорувала дослідження, "вкрай натхненна тим, що проведені клінічні випробування можуть продовжити життя багатьом із тих, хто бореться з раком шийки матки".

І дуже сподіваються, що онкологічні клініки по всьому світу якнайшвидше візьмуть нову методику на озброєння.

Що це за ліки

Авторитетні вчені завжди дуже обережно висловлюються про ті чи інші методи лікування. Наполеглива рекомендація будь-якої - справа взагалі виняткова. Майже нечувана.

Впевненості онкологам додає час. Оприлюднені результати клінічних випробувань підбивають підсумки багаторічного експерименту за участі 500 жінок.

Половині з них - 250 пацієнткам з діагнозом "рак шийки матки", - був рекомендований "звичайний" курс лікування. Тобто так звана хіміопроменева терапія: спочатку курс опромінення радіацією (брахітерапія), а після нього - щотижневий прийом відкритого ще 1965 року цисплатину.

Іншій половині пацієнток спочатку додатково прописали інтенсивний шеститижневий курс прийому двох інших препаратів: карбоплатину і паклітакселу. Обидва також широко застосовуються в онкології вже не одне десятиліття.

Через п'ять років лікарі зробили попередні висновки.

З пацієнток, які отримували стандартне лікування, від раку померло більш як чверть (28%), а щонайменше у кожної третьої (36%) почався рецидив - тобто перемогти хворобу повністю не вдалося.

З числа жінок, які попередньо пройшли додатковий курс медикаментозного лікування, до п'ятиріччя діагнозу не дожила лише кожна п'ята (20%). Причому майже у трьох чвертей пацієнток (73%) зафіксували стійку ремісію - тобто протягом п'яти років пухлина не повернулася або щонайменше не розрослася.

За словами провідного дослідника Інституту раку при Університетському коледжі Лондона Мері МакКормак, дослідження "показує, що короткий курс додаткового медикаментозного лікування, проведений безпосередньо перед стандартною хіміопроменевою терапією, може знизити ризик повернення раку або загибелі пацієнтки на 35%".

"Це найбільше поліпшення результатів лікування цього захворювання за останні 20 років", - запевняє вона.


« повернутися

Вхід для адміністратора