Комунальне некомерційне підприємство «Коростенська центральна районна лікарня» Ушомирської сільської ради
Міністерство охорони
здоров'я України
 

Всесвітній день боротьби з туберкульозом

Дата: 24.03.2025 13:26
Кількість переглядів: 23

                                  Фото без описуФото без описуФото без опису

Як не втратити час? Всесвітній день боротьби з туберкульозом

              Щороку 24 березня відзначають Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Ця дата обрана не випадково, адже в цей день у 1882 році Роберт Кох оголосив про виявлення бактерії, що спричиняє захворювання. Відтоді було відкрито шлях до діагностики та лікування від туберкульозу.

Туберкульоз залишається одним із найбільш смертоносних інфекційних вбивць у світі. За даними ВООЗ щодня близько 4 000 людей втрачають життя від туберкульозу і 28 000 людей хворіють на ТБ. 

У світу не вистачає часу, щоб діяти згідно з зобов’язаннями щодо подолання туберкульозу, взятими світовими лідерами. Це особливо критично в контексті пандемії COVID-19, яка піддає ризику прогрес боротьби з туберкульозом та забезпечення рівного доступу до профілактики та догляду та війни в Україні. 

За оцінками, чверть світового населення заражена туберкульозними паличками, більшість з цих людей не є хворими або заразними, але вони мають ризик розвитку захворювання у майбутньому. Це залежить, передусім, від кількох факторів, найважливішим з яких є імунологічний статус людини. 

          Тому у Всесвітній день боротьби з туберкульозом увагу світової спільноти привертають до критичних завдань для досягнення глобальних цілей Стратегії боротьби з туберкульозом. Експерти впевнені у тому, що програмний та комплексний підхід до реалізації цієї мети забезпечить виявлення осіб з найвищим ризиком захворювання, тестування на інфекцію та ефективність профілактичних заходів.

Сучасні методи діагностики ТБ-інфекції та туберкульозу

           За оцінкою ВООЗ, приблизно чверть населення світу інфікована Mycobacterium tuberculosis (ТБ-інфекція, стара назва — «паличка Коха»). У більшості випадків інфекція залишається неактивною. Однак коли імунітет людини слабшає, інфекція може «прокинутися» і перейти в активну форму туберкульозу. Щоб цього не допустити, необхідно якомога раніше виявити інфекцію і розпочати профілактичне лікування.

Регулярна діагностика ТБ-інфекції з метою профілактики рекомендована людям, які:

  • контактували протягом останніх двох років з людиною, яка хворіє на туберкульоз;
  • живуть із ВІЛ-інфекцією;
  • лікуються імуносупресантами, перебувають на гемодіалізі, готуються до трансплантації органів чи кісткового мозку;
  • мають вроджені імунодефіцитні стани;
  • мають ознаки силікозу та/або антракосилікозу.

 

Основні методи виявлення ТБ-інфекції

Сучасна медицина пропонує три основні методи діагностики туберкульозної інфекції: традиційну шкірну туберкулінову пробу (пробу Манту), тест вивільнення гамма-інтерферону (ТВГІ) та нові шкірні тести, що за своєю специфічністю близькі до тестів ТВГІ, а способом постановки нагадують пробу Манту.

Важливо: туберкулінові проби доступні в кожному регіоні України, ТВГІ та нові шкірні тести для діагностики ТБ-інфекції стануть доступними вже у квітні цього року.

Для проведення діагностики необхідно звернутися до сімейного лікаря для визначення, який із методів рекомендований саме вам. 

Методи діагностики туберкульозу

Передумовами для діагностики туберкульозу є наявність симптомів, які можуть проявлятися як окремо, так і одночасно. 

  • кашель, який триває довше ніж два тижні;
  • температура тіла вище 37°C протягом тижня;
  • задишка;
  • біль у грудях;
  • втрата апетиту й безпричинне зниження маси тіла;
  • постійна слабкість;
  • нічна пітливість.

В Україні на сьогодні доступні всі рекомендовані ВООЗ методи діагностики туберкульозу. Відповідно до стандартів медичної допомоги при туберкульозі, пріоритетним та першочерговим методом діагностики є молекулярно-генетичний тест, що за кілька годин може не лише підтвердити наявність захворювання, а й визначити чутливість до рифампіцину — препарату, який часто застосовують для лікування туберкульозу. Це дозволяє якнайшвидше призначити ефективну схему лікування. Для аналізу пацієнт здає мокротиння або інший біологічний матеріал, наприклад кал, якщо це діти, які ще не вміють відхаркувати мокротиння.

Рентгенографія чи КТ

Для діагностики туберкульозу легень також застосовують рентгенографію або комп’ютерну томографію органів грудної клітки. Проходьте рентгенографію раз на рік, якщо ви належите до груп ризику.

 Мобільні амбулаторії    Для людей, які обмежені в доступі до обстежень, у регіонах України працюють мобільні амбулаторії з тестування на ВІЛ, вірусні гепатити та туберкульоз. У мобільній амбулаторії люди можуть конфіденційно та безоплатно зробити обстеження на ВІЛ, ТБ, вірусні гепатити та інфекції, що передаються статевим шляхом, а також проконсультуватися щодо профілактики захворювань. У разі виявлення інфекцій за результатами скринінгу люди одразу отримають направлення до медичних закладів. 

Діагностика позалегеневих форм ТБ   Туберкульоз може вражати не лише легені, а й інші органи. При позалегеневих формах туберкульозу можуть призначати:

  • ультразвукове дослідження (УЗД);
  • магнітно-резонансну томографію (МРТ);
  • комп’ютерну томографію (КТ);
  • бронхоскопію; 
  • відеоторакоскопію (для відбору тканини на гістологію). 

На обстеження скеровує сімейний лікар, який за потреби, може спрямувати людину до фтизіатра для підтвердження діагнозу.

Туберкульоз виліковний, якщо вчасно діагностувати хворобу, пройти повний курс лікування і дотримуватися рекомендацій медиків. Усі послуги з виявлення, діагностики та лікування туберкульозу в Україні є безоплатними для пацієнтів. 

Ціль — подолання туберкульозу в Україні: рішення, що покращують медичну систему 

Реформа системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню як складова реформи охорони здоров’я в Україні доводить свою ефективність. В умовах повномасштабної війни та пов’язаних з нею постійних викликів регіональні фтизіопульмонологічні центри продовжують забезпечувати безперервність доступу людей, які хворіють на туберкульоз (ТБ), до якісних медичних послуг.  

Впроваджені зміни — результат адаптації найкращого доказового світового досвіду та прагнення зробити медичну допомогу доступнішою й ефективнішою.

11 лютого 2024 року набув чинності Закон України «Про подолання туберкульозу в Україні». Він гарантує доступні та якісні послуги з діагностики, профілактики та лікування ТБ та їхню безоплатність. утверджує багатогалузеву і багатосекторну співпрацю центральних міністерств і відомств з відповідними місцевими органами виконавчої влади не тільки медичної галузі, а й сфери соціального захисту, освіти та іншими.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 червня 2024 р. №564р затверджено Операційний план заходів з реалізації у 2024-2026 роках Державної стратегії у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам на період до 2030 року. 

Він підтверджує вибраний напрям у подолання ТБ і, зокрема, націлений на:  

  • людино-орієнтоване лікування туберкульозу з акцентом на амбулаторні моделі та психосоціальний супровід;
  • захист прав пацієнтів через подолання стигми та забезпечення рівних прав під час і після лікування;
  • активний скринінг туберкульозу, зокрема серед груп ризику, із залученням громадських організацій.
  • тестування на медикаментозну чутливість, молекулярно-генетичні методи, нові препарати та короткострокові схеми терапії тощо.

 Наказ «Про затвердження Порядку надання послуг з амбулаторного лікування людей, які хворіють на туберкульоз, у закладах первинної медичної допомоги» №1923 Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко підписав 16 листопада 2024 року. 

Цим документом визначається, що весь шлях лікування до одужання людини з ТБ супроводжуватиме спеціальна мультидисциплінарна команда, до якої входять сімейний лікар, фтизіатр, члени громади, інститути громадянського суспільства. 

Удосконалення протитуберкульозної медичної допомоги продовжується

Статистика туберкульозу в Україні: лютий 2025 року

У лютому 2025 року в Україні зареєстровано 1319 людей з туберкульозом (ТБ):

  • 1009 нових випадків захворювання;
  • 250 пацієнтів із рецидивом;
  • 60 — інші (серед них: люди, які відновили лікування; пацієнти після невдалого курсу лікування; пацієнти з невідомою історією попереднього лікування).

254 людини із загальної кількості мали лікарсько-стійку форму туберкульозу.

У 1225 людей з туберкульозом виявлено легеневу форму захворювання, а у 94 — позалегеневу.

Із загальної кількості на туберкульоз у лютому захворіли 1013 чоловіків та 306 жінок.

214 пацієнтів мали ВІЛ-позитивний статус.

У лютому 2025 року вилікувалося від туберкульозу 944 людини.

 Інформація станом на 11.03.2025.

 

 

 


« повернутися

Вхід для адміністратора